36.3k views
5 votes
The combined SAT scores for the students at a local high school are normally distributed with a mean of 1527 and a standard deviation of 295. The local college includes a minimum score of 1380 in its admission requirements. What percentage of students from this school earn scores that satisfy the admission requirement

User Chaye
by
5.9k points

1 Answer

5 votes

Answer:

69.15% of students from this school earn scores that satisfy the admission requirement.

Explanation:

Normal Probability Distribution:

Problems of normal distributions can be solved using the z-score formula.

In a set with mean
\mu and standard deviation
\sigma, the z-score of a measure X is given by:


Z = (X - \mu)/(\sigma)

The Z-score measures how many standard deviations the measure is from the mean. After finding the Z-score, we look at the z-score table and find the p-value associated with this z-score. This p-value is the probability that the value of the measure is smaller than X, that is, the percentile of X. Subtracting 1 by the p-value, we get the probability that the value of the measure is greater than X.

Mean of 1527 and a standard deviation of 295.

This means that
\mu = 1527, \sigma = 295

The local college includes a minimum score of 1380 in its admission requirements. What percentage of students from this school earn scores that satisfy the admission requirement?

The proportion is 1 subtracted by the pvalue of Z when X = 1380. So


Z = (X - \mu)/(\sigma)


Z = (1380 - 1527)/(295)


Z = -0.5


Z = -0.5 has a pvalue of 0.3085

1 - 0.3085 = 0.6915

0.6915*100% = 69.15%

69.15% of students from this school earn scores that satisfy the admission requirement.

User SRKX
by
6.5k points