401 views
3 votes
Majer Corporation makes a product with the following standard costs: Standard Quantity or Hours Standard Price or Rate Standard Cost Per Unit Direct materials 3.0 ounces $ 7.50 per ounce $ 22.50 Direct labor 0.6 hours $ 13.50 per hour $ 8.10 Variable overhead 0.6 hours $ 6.00 per hour $ 3.60 The company reported the following results concerning this product in February. Originally budgeted output 7,600 units Actual output 7,400 units Raw materials used in production 22,040 ounces Actual direct labor-hours 4,640 hours Purchases of raw materials 23,640 ounces Actual price of raw materials $ 7.25 per ounce Actual direct labor rate $ 12.10 per hour Actual variable overhead rate $ 5.10 per hour The company applies variable overhead on the basis of direct labor-hours. The direct materials purchases variance is computed when the materials are purchased. The materials price variance for February is:homeworklib

User Nrodic
by
7.7k points

1 Answer

4 votes

Final answer:

The materials price variance for February was $5,910, which indicates a favorable variance as the actual price of materials was less than the standard price.

Step-by-step explanation:

The materials price variance is calculated as the difference between the actual cost of materials and the standard cost, multiplied by the actual quantity purchased. In this case:

Materials Price Variance = (Standard Price - Actual Price) × Actual Quantity Purchased

Materials Price Variance = ($7.50 - $7.25) × 23,640 ounces

Materials Price Variance = $0.25 × 23,640 ounces

Materials Price Variance = $5,910

Thus, the materials price variance for February was $5,910, which is favorable because the actual price is less than the standard price.

User Jim Wharton
by
8.3k points
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories