219k views
2 votes
“The class buys 3 bags of apples. Each bag has 24 apples. The total cost of the 3 bags of apples is $12.24. The class sells the apples for $0.75 each. How much money will the class gain per apple”

2 Answers

3 votes
The class will gain $0.58 per apple.
User Tragomaskhalos
by
7.9k points
3 votes
0.75 x 24 x 3 = 54

54 - 12.24 = $41.76 total profit

41.76/3 = 13.92

13.92/24 = 0.58 cents per apple
User Lahsrah
by
8.9k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories