menu
Qammunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
“The class buys 3 bags of apples. Each bag has 24 apples. The total cost of the 3 bags of apples is $12.24. The class sells the apples for $0.75 each. How much money will the cl…
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Ask a Question
“The class buys 3 bags of apples. Each bag has 24 apples. The total cost of the 3 bags of apples is $12.24. The class sells the apples for $0.75 each. How much money will the cl…
asked
Dec 12, 2022
219k
views
2
votes
“The class buys 3 bags of apples. Each bag has 24 apples. The total cost of the 3 bags of apples is $12.24. The class sells the apples for $0.75 each. How much money will the class gain per apple”
Mathematics
high-school
Thecoolwinter
asked
by
Thecoolwinter
7.9k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
2
Answers
3
votes
The class will gain $0.58 per apple.
Tragomaskhalos
answered
Dec 13, 2022
by
Tragomaskhalos
7.9k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
3
votes
0.75 x 24 x 3 = 54
54 - 12.24 = $41.76 total profit
41.76/3 = 13.92
13.92/24 = 0.58 cents per apple
Lahsrah
answered
Dec 19, 2022
by
Lahsrah
8.9k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
← Prev Question
Next Question →
No related questions found
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.4m
questions
12.2m
answers
Categories
All categories
Mathematics
(3.7m)
History
(955k)
English
(903k)
Biology
(716k)
Chemistry
(440k)
Physics
(405k)
Social Studies
(564k)
Advanced Placement
(27.5k)
SAT
(19.1k)
Geography
(146k)
Health
(283k)
Arts
(107k)
Business
(468k)
Computers & Tech
(195k)
French
(33.9k)
German
(4.9k)
Spanish
(174k)
Medicine
(125k)
Law
(53.4k)
Engineering
(74.2k)
Other Questions
How do you can you solve this problem 37 + y = 87; y =
What is .725 as a fraction
How do you estimate of 4 5/8 X 1/3
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search Qammunity.org