20.1k views
1 vote
If you can buy one tub of dried blueberries for $8, then how many can you buy with $16?​

User Qubsup
by
5.0k points

1 Answer

4 votes

Answer:

you can buy 2 tub of dried blueberries with $16

Explanation:

1 tube ---cost for $8..

x ?-------cost for $16........mean 2 tubs of dried blueberries for $16....

User Annakata
by
5.2k points