Answer:
Cost of one large chocolate bar = $ 1.75
Explanation:
Let the cost of one small chocolate bars = $ s
Let the cost of one large bars = $ l
April:
Cost of 4 small bars = 4*s = 4s
Cost of 6 large bars = 6*l = 6l
Total cost of 4 small bars and 6 large bars = $ 16.50
4s + 6l = 16.50 ------------------(I)
Bill:
Cost of 4 small bars = 4*s = 4s
Cost of 3 large bars = 3*l = 3l
Total cost of 4 small bars and 3 large bars = $ 11.25
4s + 3l = 11.25 ------------------(II)
Subtract II form equation (I)
(I) 4s + 6l = 16.50
(II) 4s + 3l = 11.25 (-)
- - -
3l = 5.25 {Divide both sides by 3}
l = 5.25/3
l = 1.75
Cost of one large chocolate bar = $ 1.75