16.0k views
4 votes
The price of 4 pounds of grapes is $8.40 What is the price of 1 pound of grapes.

User CurlyFro
by
8.5k points

2 Answers

5 votes

Answer:

$2.10

Explanation:

8.40÷4=2.1

Therefore, the price for 1 lb of grapes is $2.10.

User Waxical
by
8.8k points
2 votes
It would cost $2.10 for 1 pound of grapes
User Sjlver
by
8.6k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories