16.0k views
4 votes
The price of 4 pounds of grapes is $8.40 What is the price of 1 pound of grapes.

User CurlyFro
by
6.3k points

2 Answers

5 votes

Answer:

$2.10

Explanation:

8.40รท4=2.1

Therefore, the price for 1 lb of grapes is $2.10.

User Waxical
by
6.3k points
2 votes
It would cost $2.10 for 1 pound of grapes
User Sjlver
by
6.8k points