107k views
4 votes
Mr. Smith is conducting a class raffle. Every 100% on an assignment is an entry into the raffle. Liam has 10 entries, Noah has 3 entries, Oliver has 11 entries, and there are 44 other total entries. What is the probability that Liam will win the raffle? Round your answer to the thousandths place.

1 Answer

3 votes

Answer: 0.147

Explanation:

Liam / total

total = 10 + 3 + 11 + 44 = 68

10 / 68 = 5 / 34

0.1470588 = 0.147

User Tousif
by
7.0k points