72.5k views
0 votes
A shopper at a clearance store is pleased to discover some microscopes on sale for $24 dollars each. The original price tags read $40. What percent is the discount?

User Wladimir
by
7.0k points

1 Answer

4 votes

It has a 40% discount.

40 - 24 = 16

16 ÷ 40 = 0.4

0.4 = 40%

Please let me know if I am wrong.

(That microscope is probably garbage.)

User Gaellm
by
7.2k points