17.0k views
5 votes
A girl of weight 500 N climbs on top of a 2.0 m high wall. By how much does her g.p.a increase?

1 Answer

3 votes

Answer:

By 1000 joules

Step-by-step explanation:

Given


Weight = 500N


Height = 2.0m

Required

By how much does her GPA increases

To do this, we simply calculate the potential energy.


GPE = mgh

Where


mg = Weight = 500N

At the ground level, the height is 0

i.e.
h = 0

So:


GPE = 500N * 0 = 0

At:


h = Height = 2.0m

So, we have:


GPE = mgh


GPE = 500N * 2.0m


GPE = 1000J

Calculate the difference


\triangle GPE = 1000J - 0J


\triangle GPE = 1000J

Hence, it increases by 1000 joules

User Jonny Brooks
by
7.8k points