34.5k views
0 votes
What is the approximate length of the missing side of a

right triangle with hypotenuse of 16 cm and other side of
15 cm?

User Elvir
by
6.6k points

1 Answer

4 votes

Answer:

The approximate length of the missing side is of 5.57 cm.

Explanation:

Pythagorean Theorem:

In a right triangle with sides a and b and hypotenuse c, the Pythagorean theorem states that:


a^2 + b^2 = c^2

In this question:


a = 15, c = 16

We want to find b. Then


a^2 + b^2 = c^2


15^2 + b^2 = 16^2


b^2 = 256 - 225


b^2 = 31


b = √(31)


b = 5.57

The approximate length of the missing side is of 5.57 cm.

User Andrew Brooke
by
5.9k points