Answer:
7.14%
Step-by-step explanation:
From the question,
percentage by mass hydrogen in C₄H₈O₃ (h) = mass of hydrogen present in C₄H₈O₃(m)/molar mass of C₄H₈O₃ (m')
h = (m'/m)×100..................... Equation 1
Given: m' = (14×4)+(1×8)+(16×3) = 56+8+48 = 112 g, m = (1×8) = 8 g
Substitute these values into equation 1
h = (8/112)×100
h = 7.14%.
Hence the percentage of hydrogen in 70 g of C₄H₈O₃ is 7.14%