Answer:
the length of the wire is 134.62 m.
Step-by-step explanation:
Given;
resistivity of the copper wire, ρ = 2.6 x 10⁻⁸ Ωm
cross-sectional area of the wire, A = 35 x 10⁻⁴ cm² = ( 35 x 10⁻⁴) x 10⁻⁴ m²
resistance of the wire, R = 10Ω
The length of the wire is calculated as follows;

Therefore, the length of the wire is 134.62 m.