89.6k views
9 votes
If a box of 15 cookies cost $9 dollars what is the cost of 1 cookie

2 Answers

5 votes
$1.66
(The answer might be $1.67 since stores round up for prices)

Step-by-step explanation:
That’s the same as 15/9 so 15 divided by 9 = 1.66(66)
Hope this helps!
User Johnson T A
by
4.9k points
5 votes

Answer:

$1.66 i think

Step-by-step explanation:

because you divide 15 and 9

User Sefakilic
by
4.4k points