Answer:

Step-by-step explanation:
Given that,
Initial speed, u = 65,640 km/h
Final speed, v = 120,600 km/h
Time, t = 2.5 days = 60 h
We need to find the acceleration of the hyperdrive. We know that, acceleration is equal to the change in velocity per unit time. So,

So, the acceleration of the hyperdrive is equal to
.