198k views
0 votes
8. An effort force of 15 Newtons is applied to an ideal pulley system to lift up a 16 Newton object. If the effort force is exerted through a distance of 6 meters, calculate the distance that the object is raised above its initial position.​

1 Answer

0 votes

Answer:

the distance that the object is raised above its initial position is 5.625 m.​

Step-by-step explanation:

Given;

applied effort, E = 15 N

load lifted by the ideal pulley system, L = 16 N

distance moved by the effort, d₁ = 6 m

let the distance moved by the object = d₂

For an ideal machine, the mechanical advantage is equal to the velocity ratio of the machine.

M.A = V.R


M.A = (Load)/(Effort) = (L)/(E) \\\\V.R = (disatnce \ moved \ by \ the \ effort)/(disatnce \ moved \ by \ the \ load) = (d_1)/(d_2) \\\\For \ ideal \ machine; \ M.A = V.R\\\\(L)/(E) = (d_1)/(d_2) \\\\d_2 = (E * d_1)/(L) \\\\d_2 = (15 * 6)/(16) \\\\d_2 = 5.625 \ m

Therefore, the distance that the object is raised above its initial position is 5.625 m.​

User Shimon Amit
by
7.2k points