105k views
0 votes
Every​ hour, 70 people enter an office​ building, and 42 people leave. After how many hours will there be more than people in 140 the​ building? Solve the inequality 70n-42n>140

1 Answer

7 votes

Answer:

After 6 hours there will be more than 140 people, but after 5 hours there will be exactly 140 people. I don't know if this question is meant to trick you or not.

Explanation:

To find out, 70 - 42 = 28, 140/28 = 5 after 5 hours

70(5) - 42(5) = 350 - 210 = 140

But the question asks when will there be MORE than 140 people, after 5 hours there will be 140 people, and 140 > 140 is not true, so its after 6 hours

User Les
by
7.0k points