63.3k views
4 votes
A clothing store sells a customer 3 T-shirts and 4 pairs of shorts for $72.

Another customer buys 4 T-shirts and 1 pair of shorts for $44. How much is
one T-shirt (t), and one pair of shorts (s)?
A. t = $3, s = $4
B. t= $12, s = $8
C. t = $4, s = $1
D. t = $8,5 = $12

User Akash Kava
by
7.0k points

1 Answer

2 votes

Answer:

Correct answer is: D.

Explanation:

8×4=32+12=44.- 4tshirts, 1shorts

8×3=24, 12×4=48. Leaving us with 48+24=72 - 3tshirts, 4shorts.

User AneeshPutturi
by
6.8k points