Answer:
77.2805 μF
Step-by-step explanation:
Given data :
V = 2460 V
Q = 191 Kva
Calculate the size of Each capacitor
first step : calculate for the value of Xc
Q = V^2/ Xc
Xc ( capacitive reactance ) = V^2 / Q = 2460^2 / ( 191 * 10^3 ) = 31.683 Ω
Given that 1 / 2πFc = 31.683
∴ C ( size of each capacitor ) =
= 77.2805 μF