86.2k views
0 votes
If a gas at 25.0°C occupies 2.5 liters at a pressure of 3.50 atm, what will

be its volume at a pressure of 1.75 atm?

1 Answer

6 votes

Answer:

The final pressure of the gas is 5 liters.

Step-by-step explanation:

Let suppose that gas experiments an isothermal process and is an ideal gas. Hence, volume is inversely proportional to pressure, that is:


P_(1)\cdot V_(1) = P_(2)\cdot V_(2) (1)


P_(1), P_(2) - Initial and final pressure, in atmospheres.


V_(1), V_(2) - Initial and final volume, in liters.

If we know that
P_(1) = 3.50\,atm,
V_(1) = 2.5\,L and
P_(2) = 1.75\,atm, then the final volume of the gas is:


V_(2) = (P_(1))/(P_(2))\cdot V_(1)


V_(2) = 5\,L

The final pressure of the gas is 5 liters.

User One Man Crew
by
6.8k points