108k views
3 votes
A company buys a digital scanner for $12,000. 

The value of the scanner is $12,000 (1 - n/5 ) after years. 
The
company has budgeted to replace the scanner when the trade-in value is $,400. 
After how many years should the
company plan to replace the machine in order to receive this trade-in value?

User Fehmi
by
6.9k points

1 Answer

4 votes

Answer:

it will be n=4

Explanation:

12,000 1-n/5 =2,400n

12000-12000=2,400

2,400-12000=-9600

-2400 n=4

User Rany Ishak
by
8.1k points