192k views
3 votes
HELP NEEDED ASAP! Thanks :)

HELP NEEDED ASAP! Thanks :)-example-1
User FattRyan
by
4.4k points

1 Answer

3 votes

Answer:

3

Explanation:

First we must find the total boxes of pens

15 + 9 = 24

Then we can divide the total cost by the total number of boxes of pens

$72 / 24 boxes = 3

User Asarluhi
by
5.5k points