65.9k views
2 votes
A sale girl receive a 5% commission on all she self. how much she has to sell to receive $15​

1 Answer

7 votes

Answer:

$300

Explanation:

Sales x .05 commission = $15

sales=$15/.05

sales = 300

User Davidaap
by
7.7k points
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.