123k views
22 votes
A 2 - gallon jug of water costs $5.92. What is the price per unit?

1 Answer

0 votes

Answer:

2.96

Explanation:

2 gal is 5.92 so 5.92 รท 2 is 2.96

User Chester
by
5.3k points