menu
QAmmunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Shay wants to buy a bag of honeycrisp apples. One bag has a cost of $6.00. If There are 12 apples in each bag, what is the unit price per apple. Show your work.
asked
Aug 6, 2023
28.8k
views
5
votes
Shay wants to buy a bag of honeycrisp apples. One bag has a cost of $6.00. If There are 12 apples in each bag, what is the unit price per apple.
Show your work.
Mathematics
middle-school
Gkhanacer
asked
by
Gkhanacer
8.0k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
1
Answer
5
votes
Each apple costs $0.50.
12 apples for $6 would mean you do 6/12. This comes out to 0.5. Add the zero and then you get $0.50!
Manuel Pardo
answered
Aug 11, 2023
by
Manuel Pardo
7.6k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
← Prev Question
Next Question →
Related questions
asked
Feb 16, 2024
67.0k
views
natasha bought gala and honeycrisp apples at the grocery store. the honeycrisp apples were 1.50 each if you bought 6. find the cost of each gala apple if the total cost is 16.50 and she bought 6 of each.
MhFarahani
asked
Feb 16, 2024
by
MhFarahani
8.6k
points
Mathematics
college
1
answer
4
votes
67.0k
views
asked
Aug 17, 2024
29.4k
views
A shipment includes several different types of apples, as given in the table. Apple Red Delicious Honeycrisp Gala Golden Delicious Frequency 28 34 40 22 Drag and drop to match the correct value to the
Thomas Rosa
asked
Aug 17, 2024
by
Thomas Rosa
8.3k
points
Mathematics
middle-school
2
answers
4
votes
29.4k
views
asked
Sep 21, 2018
104k
views
A shipment includes several different types of apples, as shown below. Apple Red Delicious Honeycrisp Gala Golden Delicious Frequency 28 34 40 22 Drag and drop to match the correct value to the given relative
Nemanja Cucurevic
asked
Sep 21, 2018
by
Nemanja Cucurevic
7.9k
points
Mathematics
middle-school
1
answer
1
vote
104k
views
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.5m
questions
12.2m
answers
Other Questions
How do you can you solve this problem 37 + y = 87; y =
What is .725 as a fraction
How do you estimate of 4 5/8 X 1/3
i have a field 60m long and 110 wide going to be paved i ordered 660000000cm cubed of cement how thick must the cement be to cover field
Write words to match the expression. 24- ( 6+3)
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search QAmmunity.org