58.4k views
15 votes
Help, i need to get my homework done before the 3rd of march :oo

Help, i need to get my homework done before the 3rd of march :oo-example-1
User Galinette
by
4.7k points

2 Answers

8 votes

Answer:

1. Kevins unit rate is $8.50 per hour

To find the unit rate, we need to divide 6 by 51. 51/6 = 8.50 Kevin earns $8.50 per hour

2. there are 288 inches in 8 yards so tony has 288 inches of fabric.

1 yard is 36 inches 8 * 36 is 288

Explanation:

User Doozer Blake
by
5.6k points
4 votes

Answer:

you earn 8.50 an hour

he has 288 inches of fabric

Explanation:

User Typist
by
5.7k points