200k views
3 votes
How many moles of FeS2 are needed to produce 27.5 moles of Fe2O3

User McCygnus
by
7.6k points

1 Answer

5 votes

Answer:

55 moles FeS2

Step-by-step explanation:

You can't do this without knowing what the reactants and products are. Even then the reactants and products have to have equal numbers of atoms on each side of the equation. That's called balancing.

The bare equation is

FeS2 + O2 → Fe2O3 + SO2

It is not balanced. Just as an example, the sulfurs have 2 on the left and 1 on the right. The oxygens have 2 of the left and 5 on the right, so you have to get all of that balanced.

Start with the oxygen in Fe2O3. It's an odd number. Put 2 in front of Fe2O3

FeS2 + O2 → 2Fe2O3 + SO2

But now the Fe's don't balance. Put a 4 in in front of the FeS2

4FeS2 + O2 ===> 2Fe2O3 + SO2

The Ss are way out of kilter. Put an 8 in front of SO2

4FeS2 + O2 → 2Fe2O3 + 8SO2

Finally the oxygens There are 2*3 + 8*2 = 22 oxygens on the right

Put an 11 (because it is O2) on the left

4FeS2 + 11O2 → 2Fe2O3 + 8SO2

That's your balanced equation

4 mols of FeS2 produce 2 moles of Fe2O3

x mols of FeS2 produce 27.5 mols of Fe2O3

4/x = 2/27.5 Cross multiply

2x = 4*27.5

2x = 110 Divide by 2

x = 110/2

x = 55

User Luchaninov
by
6.6k points