179k views
5 votes
A 3-pack of notebooks costs $3.78. What is the unit price?

User Wilmary
by
7.8k points

2 Answers

5 votes

Answer:

$1.26

Explanation:

The unit price is the cost of a single note book:

3.78/3=1.26

User Dejay
by
8.8k points
5 votes

Answer:

$1.26

Explanation:

User Marco Altieri
by
8.1k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories