Answer:
ωf = 113.95 rev/s
t = 1.26 s
Step-by-step explanation:
We can use the third equation of motion to find out the final spinning speed of the wheel:

where,
α = angular acceleration = 65 rev/s²
θ = No. of revolutions completed = 92 rev
ωf = final angular speed = ?
ωi = initial angular speed = 32 rev/s
Therefore,

ωf = 113.95 rev/s
Now, for the time we can use the first equation of motion:

t = 1.26 s