176k views
4 votes
If 12 cookies cost $3, how much would I pay for 5 cookies? Set up a proportion and solve.

$1.00

B.
$1.25

C.
$1.50

D.
$1.75

User Chamikara
by
7.2k points

2 Answers

3 votes
The answer is b. And the working is In the pic below...
If 12 cookies cost $3, how much would I pay for 5 cookies? Set up a proportion and-example-1
User Kithril
by
8.6k points
3 votes

Answer:

B) 1.25

Explanation:

$3/12 cookies = $.25/cookie

.25 * 5 = 1.25

User Mpac
by
8.3k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories