96.1k views
3 votes
A pizza restaurant advertises the following for one pizza two toppings $20 for toppings $26 using this information determine the cost of a pizza with one topping topping.

EXPLAIN HOW YOU DETERMINED THUS COST!!! please
ASAP

A pizza restaurant advertises the following for one pizza two toppings $20 for toppings-example-1
User Silviya
by
5.4k points

1 Answer

6 votes
By adding 4 toppings, the price jumped up 6$ from the 2 toppings. So we can assume that ever 2 toppings it costs 6$. Divide 6 by 2 and you get 3$ per topping.
User David Yee
by
6.5k points