165k views
2 votes
How many grams of NaOH are needed to make 2.00 L of a 0.200 M solution?

User Jhawes
by
6.9k points

1 Answer

6 votes

Answer: 16.0 g

Explanation: M(NaOH) = 39.998 g/mol. N = m/M = cV

Mass m = McV = 39.998 g/mol·0.200 mol/l · 2.0 l = 16.0 g

User Smitelli
by
8.4k points