49.3k views
3 votes
A soccer player is going to kick a soccer ball from one corner of a field to the opposite corner. If the field is 68 meters long and 51 meters wide, how far will the soccer player have to kick the ball?

User Meetpd
by
6.8k points

1 Answer

4 votes

Answer:

85 m.

Explanation:

Use Pythagoras Theorem:

x^2 = 51^2 + 68^2

= 7225

x = √7225

= 85

User Dkroy
by
7.1k points