87.1k views
3 votes
Ashley is buying items for her dog Lance. She buys a dog collar for $6.50 and wants to buy dog food at $4 a pound. If she wants to spend exactly $22.50, how many pounds of dog food can she afford? Which equation model this situation? *

1 point
4lbs : 6.50x + 22.50 = 4
5lbs : 4x + 6.50 = 22.50
4lbs : 4x + 6.50 = 22.50
4lbs : 4 + 6.50x = 22.50

User Remudada
by
8.4k points

1 Answer

2 votes

Answer:

4 lbs : 4x + 6.50 = 22.50

Subtract 6.50 from 22.50 and divide the remaining number by 4.

User Bnaya
by
8.1k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.