menu
QAmmunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
A 2-gallon jug of juice costs $14.72. What is the price per cup?
asked
Oct 11, 2022
47.4k
views
5
votes
A 2-gallon jug of juice costs $14.72. What is the price per cup?
Mathematics
college
Will Farrell
asked
by
Will Farrell
7.4k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
2
Answers
5
votes
$0.46
It’s 16 cups in a gallon.
16*2=32
32 cups in 2 gallons.
Divide the price by the number of cups to get the answer.
Nsinvocation
answered
Oct 14, 2022
by
Nsinvocation
8.1k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
3
votes
Answer:
3we
Explanation:
rffd
Tigrish
answered
Oct 17, 2022
by
Tigrish
8.8k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
← Prev Question
Next Question →
No related questions found
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.5m
questions
12.2m
answers
Other Questions
What is .725 as a fraction
How do you estimate of 4 5/8 X 1/3
A bathtub is being filled with water. After 3 minutes 4/5 of the tub is full. Assuming the rate is constant, how much longer will it take to fill the tub?
i have a field 60m long and 110 wide going to be paved i ordered 660000000cm cubed of cement how thick must the cement be to cover field
Write words to match the expression. 24- ( 6+3)
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search QAmmunity.org