116k views
2 votes
A cement manufacturer has supplied the following data: Tons of cement produced and sold 263,000 Sales revenue $ 1,104,600 Variable manufacturing expense $ 432,000 Fixed manufacturing expense $ 229,000 Variable selling and administrative expense $ 94,000 Fixed selling and administrative expense $ 219,000 Net operating income $ 130,600 What is the company's unit contribution margin?

User Mcmacerson
by
6.5k points

1 Answer

7 votes

Answer:

$2.2 per unit

Step-by-step explanation:

With regards to the above and to compute the company's unit contribution margin, we need to first calculate the total contribution margin

Total contribution margin

= Sales revenue - Variable manufacturing expenses - Variable selling and administrative expenses

= $1,104,600 - $432,000 - $94,000

= $578,600

Therefore, the company's unit contribution margin

= Total contribution margin ÷ Number of units produced and sold

= $578,000 ÷ 263,000

= $2.2 per unit

User Caleigh
by
7.8k points