48.9k views
1 vote
The math teachers decided to throw a party. One teacher bought 7 cookies and 2 ice cream bars for $10.95. Another teacher bought 4 cookies and 3 ice cream bars for $10.25 . How much did one cookie and one ice cream bar cost, individually?​

User Xarly
by
8.1k points

1 Answer

4 votes

Answer:

0.95, 2.15

Explanation:

cookie-x

ice bar-y

7x+2y=10.95 (*3)

4x+3y=10.25 (*2)

21x+6y=32.85

8x+6y=20.5

21x-8x=32.85-20.5=12.35

13x=12.35

x=0.95

2y=10.95-7*0.95=4.3

y=2.15

User Bourbon
by
7.7k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories