68.4k views
2 votes
If a pack of highlighter costs 2.40 what is the cost Per highlighter, in dollars and cent

1 Answer

5 votes

From the information you gave me, I am going to guess it is a 4 pack of highlighters.

Answer: $0.60 per highlighter

Step-by-step explanation: To find the unit rate of an item, take the price ($2.40) and divide it by the amount of the product included (4).

User Alfonx
by
7.3k points