62.5k views
5 votes
Four pounds of bananas cost $6. What is the cost per pound of bananas?

Question 7 options:

$24 per pound


$1.50 per pound


$1 per pound


$6 per pound

1 Answer

0 votes
$6/4pounds= 1.50 so $1.50 per pound is the answer
User Marko Jurisic
by
8.0k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories