4.8k views
5 votes
Marie spent $15 on 4 identical jars of jelly. Each jar of jelly costs the same amount. How much did 1 jar of jelly cost? Use paper to show your work.

One jar of jelly costs $

User Yokto
by
4.7k points

2 Answers

0 votes

Answer:

the answer is $3.75

Explanation:

15 ÷ 4= 3.75

to verify your answer multiply

3.75 × 4= 15

User Camelle
by
5.3k points
5 votes

Answer: $3.75

Explanation:

First you would have to find the unit rate.

$15 / 4 jars of jelly = $3.75

Therefore, 1 jar of jelly = $3.75

User Andreas Hagen
by
5.6k points