220k views
0 votes
The initial volume of a gas is 21 L and the final volume is 38.7 L. If the initial temperature was 261 K, what is the final temperature (in Kelvin)?

User Gulshan S
by
6.7k points

1 Answer

4 votes

Answer:

480.9K

Step-by-step explanation:

V1=21L

V2=38.7L

T1=261K

T2=?

Using Charles law,

V1/T1=V2/T2

Inputting the given values,

21/261=38.7/T2

T2=480.9K

User MuTaTeD
by
7.6k points