84.2k views
5 votes
Last week, she bought two pounds and paid $7.96, and this week she bought only one-half pound and paid $1.99. What is the unit rate for the pistachio nuts? How do you know?

User Alelom
by
5.7k points

1 Answer

0 votes

Answer:

$3.98

the unit rate can be determined by dividing the total costs of the pistachio by the total pounds bought

Explanation:

unit rate = total cost / total pounds bought

7.96 / 2 = $3.98

1.99 / 0.5 = $3.98

User Jerry Okafor
by
6.0k points