175k views
5 votes
Find the unit rate.
$220 for 17 ft

User Criticerz
by
8.5k points

1 Answer

5 votes

Answer:

$12.94 per foot

Explanation:

Find the unit rate by dividing the cost by the number of feet

220/17

= 12.94

So, the unit rate is approximately $12.94 per foot

User Vahe Muradyan
by
8.1k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories