180k views
4 votes
Twelve eggs cost $2.04 how much would 18 eggs cost?

User CRM
by
7.7k points

2 Answers

5 votes

Answer:

18 eggs would cost $3.06 :)

Explanation:

User Heldt
by
8.3k points
5 votes

Answer:

If 12 eggs cost $2.04, then figure out how much 1 egg costs. You do that by dividing the total by the amount = 0.17. Take that number and multiply by how many eggs and you'll get the total which is $3.06

User Pikzen
by
8.1k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories