171k views
4 votes
A NOW account requires a minimum balance of $750 for interest to be earned at an annual rate of 4 percent. An account holder has maintained an average balance of $500 for the first six months and $1,000 for the remaining six months. The account holder writes an average of 60 checks per month and pays $0.02 per check, although it costs the bank $0.05 to clear a check.

Required:
a. What average return does the account holder earn on the account?
b. What is the average return if the bank lowers the minimum balance to $400?
c. What is the average return if the bank pays interest only on the amount in excess of $400? Assume that the minimum required balance is $400.
d. How much should the bank increase its check fee to the account holder to ensure that the average interest it pays on this account is 5 percent? Assume that the minimum required balance is $750.

User Tshimanga
by
8.4k points

1 Answer

3 votes

Answer:

a. Average return = 5.55%

b. Average return = 6.88%

c. Average return = 4.75%

d. Bank increase per check fees = $.0257

Step-by-step explanation:

a.)

Interest earned on first $500 = $500×0×6 / 12 = $0

Interest earned on next $1000 = $1000×0.04×6 / 12= $20

Now,

Fees earned on checks = ($.05 - $.02)×60×12 = $21.6

So,

Total interest earned = $20 + $21.6 = $41.6

Given,

Average balance maintained = $750

So,

Average return = $41.6 / $750 = 5.55%

b.)

Interest earned on first $500 = $500×0.04×6 / 12 = $10

Interest earned on next $1000 = $1000×0.04×6 / 12 = $20

Now,

Fees earned on checks = ($.05 - $.02)×60×12 = $21.6

So,

Total interest earned = $10 + $20 + $21.6 = $51.6

Given that,

Average balance maintained = $750

So,

Average return = $51.6 / $750 = 6.88%

c.)

Interest earned on first $100 = $100×0.04×6 / 12 = $2

Interest earned on next $600 = $600×0.04×6 / 12 = $12

Now,

Fees earned on checks = ($.05 - $.02)×60×12 = $21.6

So,

Total interest earned = $2 + $12 + $21.6 = $35.6

Given that,

Average balance maintained = $750

So,

Average return = $35.6 / $750 = 4.75%

d.)

Total interest earned = $750×0.05 = $37.5

So,

fees earned on checks = $37.5 - $20 = $17.5

Subsidiary per check = $17.5 / 60×12 = $.0243

So,

Bank increase per check fees = $.05 – $.0243 = $.0257

User Enigo
by
7.8k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories