60.2k views
0 votes
3. An airplane is flying at 10 km altitude in the standard atmosphere. The internal pressure of the aircraft interior is 100 kPa. Estimate the outward force on the window. The window is flat and has an elliptical shape with lengths of 300 mm along the major axis and 200 mm along the minor axis.

User NcRubert
by
6.6k points

1 Answer

6 votes

Answer:

The correct response will be "13.755 kN".

Step-by-step explanation:

According to the question,

The given values are:

a = 300 mm

i.e.,

= 0.3 cm

b = 200 mm

i.e.,

= 0.2 dm

Internal pressure,


P_(in)=100

Now,

The area of the elliptical shape window will be:


A = \pi ab

On substituting the values, we get


=3.14* 0.300* 0.200


=0.1885 \ m^2

By using the table,

At 10 km, the atmospheric pressure will be


p_o=27.03 \ kPa

Now,

The outward force will be:


F_(net)=p_(in)A-p_(0)A


=(p_(in)-p_(0))A


=(100-27.03)* (0.1885)


=13.755 \ kN

User Bwmat
by
6.4k points