143k views
5 votes
The residents of a certain dormitory have collected the following data: People who live in the dorm can be classified as either involved in a relationship or uninvolved. Among involved people, 15 percent experience a breakup of their relationship every month. Among uninvolved people, 30 percent enter into a relationship every month. What is the steady-state percentage of residents who are uninvolved?

1 Answer

5 votes

Answer:

33.33%

Explanation:

Given :

Breakup percentage = 15

New relationship percentage = 30

To obtain the steady state percentage of residents who are uninvolved, we could relate the scenario to the natural unemployment rate relation : seperation rate ÷ (seperation rate * finding rate)

Hence, we could use the Relation as this ;

Breakup percentage ÷ (Breakup percentage + new relationship rate)

15% ÷ (15% + 30%)

0.15 ÷ (0.15 + 0.30)

0.15 ÷ 0.45

= 0.33333

= 33.33%

User Shyam K
by
6.3k points