46.2k views
2 votes
2. NEIU Company has no beginning and ending inventories, and reports the following information for its only product: Direct materials used $125,000 Direct labor $100,000 Fixed indirect manufacturing $75,000 Variable indirect manufacturing $25,000 Variable selling and administrative $50,000 Fixed selling and administrative $25,000 Units produced and sold 25,000 NEIU Company uses the absorption approach to prepare the income statement. What is the product cost per unit

1 Answer

4 votes

Answer:

Product cost per unit = $13

Step-by-step explanation:

Absorption costing values units of inventory and production using full cost per unit. Full cost per unit includes variable cost and a portion of fixed production overheads. The fixed production overhead are charged to cost units using predetermined overhead absorption rate.

The full cost per unit = D.mat cost + D.labour cost + Variable overheads+ Fixed overheads.

Total full absorption cost = 125,000 + 100,000 + 75,000 + 25,000=325,000

Full cost per unit = Total full absorption cost/Number of units

= 325,000/25,000 =$13

Note that we excluded non- production cost like selling and administrative from the computation because they are not related to production

Product cost per unit = $13

User Conchi
by
8.1k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories