40.1k views
2 votes
Find the Unit Rate (Slope).

A grocery store sells 6 oranges for $2. Assume that
the cost of the oranges varies directly with the
number of oranges. What is the cost per orange (cost
for 1 orange)?
depends on
Unit Rate(m) =
Equation (y = mx):

User Seiji
by
4.2k points

2 Answers

3 votes
answer: 24/7
hope this helps you out .
User Nanne
by
5.0k points
3 votes
24/7 customer service. I hope it’s right
User Leafonsword
by
4.8k points