59.4k views
5 votes
What is the circumference of a circle with a radius of 14 centimeters

User Jatinder
by
5.9k points

2 Answers

0 votes

Circumference of circle = 2πr

= 2 × 22/7 × 14

= 2 × 22 × 2

= 44 × 2

= 88 cm²

Easyy!

User Mohammad Rababah
by
7.9k points
5 votes

Answer:

c= πD

Explanation:

22/7×28 =88

=88cm,

User Rinku Choudhary
by
7.1k points