167k views
0 votes
The weight of the elephant is 4500 kg, and the area of ​​the sole of one of its legs is 1700 cm2. Calculate the pressure of the elephant on the ground.

1 Answer

5 votes

Answer:

64852.94 N/m²

Step-by-step explanation:

From the question,

P = F/A.................... Equation 1

Where P = Pressure of the Elephant on the ground, F = Weight of the Elephant, A = Area of the sole of the four legs.

But,

F = mg.............. Equation 2

Where m = mass of the elephant, g = acceleration due to gravity

Substitute equation 2 into equation 1

P = mg/A............ Equation 3

Given: m = 4500 kg, A = (1700×4) cm² ( The elephant has four legs) = 6800 cm² = 0.68 m²

Constant; g = 9.8 m/s²

Substitute these values into equation 3

P = (4500×9.8)/0.68

P = 64852.94 N/m²

User Cheezmeister
by
7.0k points